Hoppa till sidans innehåll

NUT 2019 Nordisk Ungdomsturnering



27-29 september 2019/27-29 syyskuuta 2019. Tack för denna gång.


Västergötlands Brottningsförbund och Lidköpings Atletsällskap tackar publik, deltagande lag, sponsorer och våra funktionärer för en härlig brottarhelg.

Härligt att se så mycket brottningskunskap och kampanda från våra nordiska distrikt. Vi riktar även ett stort tack till våra funktionärer för ert fantastiska arbete. 

Nästa år får vi åka till Finland och distrikt Häme för nästa års Nordisk Ungdomsturnering.


Nedan hittar ni resultat och kort från turneringen. Resultat i text och nedladdningsbart som PDF filer. Ni hittar även kort i tre album.


 Segrande lag blev Stockholm. De vann samtliga lagmatcher och vann på 16 poäng före Häme på 12 poäng och Västergötland på 10.


 

Tabell
1 Stockholm	     16
2 Häme 	             12
3 Västergötland	     10
4 Göteborgs Stadslag 10
5 Turpo	              8
6 Oslo Akershus	      8
7 Nord västra Skåne   6
8 Team Nyland	      2
9 Östfold	      0

Segrare i varje viktklass
32 Ekku Tarkkio        Häme
35 Emil Haukilahti     Häme
38 Nestori Vettenranta Turpo
42 Idal Timirbiev      Östfold
46 Alexander Sakas     Stockholm
50 Vikke Tarkkio       Häme
54 Simon Karlsson      Västergötland
58 Snorre Lund         Oslo Akershus
63 Nestori Mannila     Turpo
68 Mikael Karlsson     Västergötland
74 Simon Borkenhagen   Göteborgs Stadslag
84 Hamza Sertcanli     Stockholm

Komplett resultat LAG med tabell och förklaring

Komplett resultat/Complete result

 


Bilder som läggs ut under helgen

Matchlistor som pdf

20190928-NUT-ROUND01-MATCH-01-04 (Completed)
20190928-NUT-ROUND02-MATCH-05-08 (Completed)
20190928-NUT-ROUND03-MATCH-09-12(Completed)

20190928-NUT-ROUND04-MATCH-13-16(Completed)
20190928-NUT-ROUND05-MATCH-17-20(Completed)
20190928-NUT-ROUND06-MATCH-21-24(Completed)

20190929-NUT-ROUND07-MATCH-25-28(Completed)
20190929-NUT-ROUND08-MATCH-29-32(Completed)
20190929-NUT-ROUND09-MATCH-33-36(Completed)

(Stor fil 17MB)
20190929-NUT-ROUND-01-12-MATCH-01-36(Completed)

 

********************************************
Lördag Pass 1 
Round  1
 1 Østfold             Häme	       3- 9
2 Stockholm Göteborg 9- 3 3 Turpo Oslo Akershus 6- 6 4 Västergötland Team Nyland 8- 4 Överstående Nordvästra Skåne Round 2 5 Nordvästra Skåne Østfold 7- 5 6 Häme Stockholm 4- 8 7 Göteborg Turpo 8- 4 8 Oslo Akershus Västergötland 6- 6 Överstående Team Nyland Round 3 9 Team Nyland Nordvästra Skåne 3- 9 10 Østfold Stockholm 2-10 11 Häme Turpo 5- 7 12 Göteborg Oslo Akershus 7- 5 Överstående Västergötland Lördag Pass 2 Round 4 13 Västergötland Nordvästra Skåne 6- 6 14 Team Nyland Østfold 8- 4 15 Häme Göteborg 7- 5
16 Stockholm Turpo 10- 2 Överstående Oslo Akershus Round 5 17 Oslo Akershus Team Nyland 7- 5 18 Västergötland Häme 5- 7 19 Nordvästra Skåne Stockholm 1-11 20 Østfold Göteborg 1-11 Överstående Turpo Round 6 21 Turpo Västergötland 5- 7 22 Oslo Akershus Østfold 10- 2 23 Team Nyland Stockholm 2-10 24 Nordvästra Skåne Häme 4- 8 Överstående Göteborg Söndag Pass 3 Round 7 25 Göteborg Västergötland 5- 7 26 Turpo Østfold 8- 4 27 Oslo Akershus Nordvästra Skåne 7- 5 28 Team Nyland Häme 3- 9 Överstående Stockholm Round 8 29 Stockholm Oslo Akershus 10- 2
30 Göteborg Nordvästra Skåne 9- 3 31 Västergötland Østfold 8- 4 32 Turpo Team Nyland 7- 5 Överstående Häme Round 9 33 Häme Oslo Akershus 10- 2 34 Stockholm Västergötland 10- 2 35 Göteborg Team Nyland 8- 4 36 Turpo Nordvästra Skåne 6- 6 Överstående Østfold **********************************************

Lite mer information till distrikten. Ni har fått dem via e-mail

 

Information till publik. Här hittar ni plats och tävlingstider.

 


200 meter mellan tävlingsplatsen och logi.

 


Inbjudan

Kutsu


 

 Nordisk lagturnering

Fredrikstad 29-30. september 2018

Sluttabell
1 16 Göteborg
2 13 Turpo
3 12 Stockholm
4 10 Oslo Akershus Brytekrets
5 9 Østfold Brytekrets
6 4 Västra Götaland
7 4 Nordvästra Skåne
8 2 Häme
9 2 Team Nyland


Lite siffror från förr.

Nordisk ungdomsturnering 2001 i Lidköping

Nordisk ungdomsturneiring avgjordes
Lördag - Söndag den 28-29/4 2001.
Segrare blev Team Själland från Danmark.

Seger för Team Själland.

 
   Lag                Kvot   Poäng
 1 Team Själland      67-17   14
 2 Nordvästra Skåne   63-21   12
 3 Västergötland      47-37   10
 4 Åbo                36-48    7
 5 Oslo-Akershus      38-46    6
 6 Team Jylland       29-54    4
 7 Stockholm          36-47    3
 8 Björneborg         19-65    0 

Här är alla matchresultaten.

Omgång 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 Team Jylland F F F - F F - V V - 2 Nordvästra Skåne V V - V V V - V - F 3 Åbo F V - F F - O V V - 4 Västergötland V F V - - V V - F V 5 Oslo - Akershus V - F V V F - F - F 6 Björneborg F - F F F - F F F - 7 Team Själland - V V V V V - - V V 8 Stockholm - F V F - F O F F - (F=Förlust V=Vinst O=Oavgjort) Lördag 1 Team Jylland Nordvästra Skåne 1-11 2 Åbo Västergötland 5- 7 3 Oslo-Akershus Björneborg 8- 4 4 Team Själland Stockholm 9- 3 5 Team Jylland Åbo 4- 8 6 Nordvästra Skåne Västergötland 8- 4 7 Oslo-Akershus Team Själland 3- 9 8 Björneborg Stockholm 4- 8 9 Team Jylland Västergötland 4- 8 Lunch 10 Nordvsätra Skåne Åbo 12- 0 11 Oslo-Akershus Stockholm 7- 5 12 Björneborg Team Själland 0-12 13 Team Jylland Oslo-Akershus 5- 7 14 Nordvästra Skåne Björneborg 11- 1 15 Åbo Team Själland 3 -9 16 Västergötland Stockholm 8- 4 17 Team Jylland Team Själland 1-11 18 Nordvästra Skåne Oslo-Akershus 9- 3 19 Åbo Stockholm 6- 6 20 Västergötland Björneborg 11- 1 Söndag 21 Team Jylland Björneborg 8- 4 22 Nordvästra Skåne Stockholm 7- 5 23 Åbo Oslo-Akershus 7- 5 24 Västergötland Team Själland 2-10 25 Team Jylland Stockholm 6- 5 26 Åbo Björneborg 7- 5 27 Nordvästra Skåne Team Själland 5- 7 28 Västergötland Oslo-Akershus 7- 5 Turneringen avgjordes i sista omgången, där Team Själland vann över nordvästra Skåne med 7-5. Resultaten i den avgörande matchen X=vinst Nordvästra Skåne Team Själland Röd Blå Vinst via Poäng Tid 30 Jakob Tillheden Anders Ekström X T.Ö. 0-12 1.10 33 Robin Nilsson Torben Rasmusen X T.Ö. 12- 0 2.25 37 Glenn Hansson Fredrik Ekström X Poäng 2- 5 4.00 40 Ola Hallander Benjamin Andersson X Poäng 7- 6 5.37 (sudden death) 43 Johans Adamsson Rune Nilsson X Poäng 2- 4 4.00 46 Daniel Wullfelt Thor H. Pedersen X T.Ö 0-10 0.20 50 Christoffer Ljungbeck Jonas Helt X Poäng 1- 8 4.00 54 Rickard Olsen Flemming Rasmusen X Fall ---- 1.15 58 Mattias Gunther Morten Johannesen X Poäng 3- 9 4.00 63 Magnus Meijer Benjamin Vinder X T.Ö. 11- 0 2.49 68 Denni Lipic Mark O. Madsen X Poäng 0- 5 4.00 74 Jim Pettersson Martin Nielsen X Poäng 5- 0 4.00 5 - 7 (T.Ö. = teknisk överlägsenhet) Klassegrare 30 Anders Ekström Team Själland 33 Robin Nilsson Nordvästra Skåne 37 Fredrik Ekström Team Själland 40 Benjamin Anderssen Team Själland 43 Emil Sundberg Västergötland 46 Thor H. Pedersen Team Själland 50 Jonas Helt Team Själland 54 Andreas Blomqvist Stockholm 58 Stig Andre Berge Oslo-Akershus 63 Magnus Meijer Nordvästra Skåne 68 Mark O. Madsen Team Själland 74 Jim Pettersson Nordvästra Skåne
Uppdaterad: 09 OKT 2019 22:24 Skribent: Peter Fredriksson
Epost: This is a mailto link

20152016-Huvudspons-sida1

Dina-Grupplogga

 

 

Postadress:
Lidköpings AS - Brottning
Hallgatan 1
53152 Lidköping

Kontakt:
Tel: 051021282
E-post: This is a mailto link

Se all info